Życie pielgrzymką ku wieczności
W Uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada o godz. 14.00, na Cmentarzu Głównym była sprawowana Msza św. za zmarłych parafian, celebrowana przez proboszczów krośnieńskich parafii, które korzystają z tego cmentarza. Eucharystii w tym roku przewodniczył ks. prał. Jan Bielec, a oprawę liturgiczną przygotowała Parafia pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie. Po Mszy św. została odprawiona procesja z modlitwą za zmarłych parafian. Poniżej relacja fotograficzna z tego nabożeństwa żałobnego (fot. Klaudyna Konarzewska).
W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. To ci, którzy już opłukali swoje szaty we Krwi Baranka, którzy życiem zaświadczyli, że można żyć przyzwoicie, że człowiek jest w stanie wybierać i pomnażać dobro. Każdego roku szeregi świętych powiększają się o kolejnych Bożych synów i córki, także spośród nas, naszych rodzin, naszej parafii. Radujemy się i wierzymy, że są w Domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam - jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w Niebie.
Niech tej radości nie gasi nasze pochylenie nad grobami naszych bliskich we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tak zwany Dzień Zaduszny. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najrychlej mogli przebywać blisko Ojca w niebie.
Przez osiem pierwszych dni listopada (do 8 listopada) duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar - odpust zupełny (w pozostałe dni odpust cząstkowy) za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Nie żałujmy zmarłym czasu i gorliwej modlitwy, która nabiera w tych dniach szczególnej mocy. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.