Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Krośnie

Parafia Rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Krośnie

Msza Święta transmisja NA ŻYWO

Życie pielgrzymką ku wieczności

2023/11/02

W Uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada o godz. 14.00, na Cmentarzu Głównym była sprawowana Msza św. za zmarłych parafian, celebrowana przez proboszczów krośnieńskich parafii, które korzystają z tego cmentarza. Eucharystii w tym roku przewodniczył ks. prał. Jan Bielec, a oprawę liturgiczną przygotowała Parafia pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie. Po Mszy św. została odprawiona procesja z modlitwą za zmarłych parafian. Poniżej relacja fotograficzna z tego nabożeństwa żałobnego (fot. Klaudyna Konarzewska).

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. To ci, którzy już opłukali swoje szaty we Krwi Baranka, którzy życiem zaświadczyli, że można żyć przyzwoicie, że człowiek jest w stanie wybierać i pomnażać dobro. Każdego roku szeregi świętych powiększają się o kolejnych Bożych synów i córki, także spośród nas, naszych rodzin, naszej parafii. Radujemy się i wierzymy, że są w Domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam - jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w Niebie. 

Niech tej radości nie gasi nasze pochylenie nad grobami naszych bliskich we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tak zwany Dzień Zaduszny. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najrychlej mogli przebywać blisko Ojca w niebie. 

Przez osiem pierwszych dni listopada (do 8 listopada) duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar - odpust zupełny (w pozostałe dni odpust cząstkowy) za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Nie żałujmy zmarłym czasu i gorliwej modlitwy, która nabiera w tych dniach szczególnej mocy. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.

Życie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wiecznościŻycie pielgrzymką ku wieczności