Pogrzeb katolicki
Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie. (Prefacja o zmarłych)
Bliscy zmarłego zgłaszają się do kancelarii parafialnej po uzgodnieniu wszystkich spraw z administracją cmentarza, przedstawiając:
- informację o dacie i godzinie pogrzebu
- akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego
- informację o przyjęciu sakramentów św. (jeśli zgon nastąpił poza parafią, dokument od kapelana szpitalnego lub innego kapłana udzielającego sakramentów)
- pisemną zgodę właściwego księdza proboszcza na pochówek zmarłego, jeśli zmarły zamieszkiwał poza nasza parafią
Obrzędy pogrzebu związane z kremacją zwłok:
Konferencja Episkopatu Polski w „Liście o obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji” precyzuje: „Obrzędy pogrzebowe z Mszą Świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie, w których uczestniczy rodzina, wspólnota parafialna, przyjaciele i znajomi, powinny być celebrowane przed kremacją ciała ludzkiego. Natomiast po spopieleniu zwłok sprawuje się obrzęd związany ze złożeniem urny w grobie. W uzasadnionych przypadkach, np. po sprowadzeniu urny z prochami z zagranicy, obrzędy pogrzebowe można sprawować nad samą urną, którą stawia się przed prezbiterium na odpowiednim podwyższeniu, obok zapalanego paschału”.
Gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłego, a zwłaszcza do pełnego uczestnictwa we Mszy św. pogrzebowej. Ważne jest, by przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć Komunię św. w intencji zmarłego.