Eucharystia
Eucharystia jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”. Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. (por. KKK 1324)
Msza Święta ma nieocenioną wartość przed Bogiem, gdyż jest najskuteczniejszą modlitwą i najdoskonalszą Ofiarą składaną Ojcu przez Chrystusa w Duchu Świętym. Stąd też, jako ludzie wierzący powinniśmy każdą Eucharystię przeżywać jak najpobożniej i owocnie. Kościół w trosce o duchowe dobro i rozwój pobożności swoich wiernych wypracował warunki dobrego uczestnictwa we Mszy św.:
- kształtowanie przez Słowo Boże,
- posilanie się przy stole Ciała Pańskiego,
- składanie Bogu dziękczynienia,
- ofiarowanie Niepokalanej Hostii,
- uczenie się składania w ofierze samego siebie.
Intencje mszalne (np. za zmarłych, za dusze w czyśćcu, dziękczynne za otrzymane łaski, prośba o zdrowie, jubileuszowe, w rocznicę urodzin, imieninowe) można zamówić w zakrystii po każdej Mszy św. oraz w kancelarii parafialnej.
W pełni uczestniczymy we Mszy Świętej, gdy przystępujemy do Komunii Świętej.
Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii św. zachować post eucharystyczny, czyli powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej. (KPK)