Rekolekcje parafialne i instalacja relikwii
W dniach 8 - 10 marca 2024 r. w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. dr. Witolda Burdę, dyrektora Wydziału ds. Kanonizacyjnych w Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Rekolekcje przygotowywały wspólnotę parafialną nie tylko do dobrego przeżycia Świąt Zmartwychwstania, ale także do przyjęcia przez naszą parafię relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Wprowadzenia relikwii dokonał Ks. Rekolekcjonista wraz Ks. Proboszczem i Ks. Marcinem na początku uroczystej Eucharystii w niedzielę, 10 marca, o godz. 12.00. Relikwie niosła jedna z rodzin parafii - małżonkowie Sylwia i Wojciech wraz ze swoimi dziećmi.
Józef Ulma, jego żona Wiktoria i ich dzieci: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia i nienarodzone dziecko zostali bestialsko zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów. W momencie wybuchu II wojny światowej Ulmowie stanęli przed dramatycznym wyborem, czy opowiedzieć się po stronie bezdusznego prawa, ustanowionego przez niemieckiego okupanta, które odmawiało prawa do życia Żydom, czy opowiedzieć się po stronie prześladowanych, pomimo konsekwencji, jakie groziły wtedy w okupowanej Polsce za jakąkolwiek pomoc udzieloną Żydom. Ulmowie stanęli po stronie prześladowanych i po ludzku ponieśli najsurowszą karę. Jednak w perspektywie nadprzyrodzonej okazali się zwycięzcami, ponieważ Kościół uznał ich śmierć za męczeństwo poniesione za wiarę w Chrystusa i płynącej z niej miłości bliźniego. Rodzina Ulmów to pierwszy przypadek, kiedy Kościół beatyfikował nie tylko małżonków, ale też ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci. Wspomnienie liturgiczne Błogosławionej Rodziny Ulmów zostało ustanowione przez papieża Franciszka na 7 lipca - dzień zawarcia sakramentu małżeństwa przez Józefa i Wiktorię.
Niech błogosławieni Ulmowie uczą nas czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Ich historia może być dla nas inspiracją, skąd czerpać niezwykłą siłę ducha do czynienia konkretnych aktów miłosierdzia wobec wszystkich bliźnich. Oni czerpali z wiary w Boga i z rodziny, którą tworzyli i w której żyli.